Koreniny Fookori, Svet korenín

Prečo nenakupovať lacné korenie z obchodných reťazcov?

„Večer po práci zájdem do supermarketu a nakúpim si všetko čo potrebujem na prípravu večere. Všetko kúpim na jednom mieste, je to šikovné!“

Rád chodím nakupovať do supermarketu, okrem toho, že všetko nájdem na jednom mieste mám aj veľký výber. Blikajú na mňa oranžové farby a spôsobuje to vo mne pocit zadosťučinenia, že si možno kúpim svoj obľúbený produkt za zvýhodnenú cenu. Dokonca mnoho ľudí to vníma ako drogu. Počul som príbehy od ľudí: „Ak nemám čo robiť, tak sa idem prejsť do svojho obľúbeného supermarketu a sledujem, či náhodou nie je v akcií moje obľúbené víno, syry alebo sladkosti.”

Lacné produkty vo veľkých reťazcoch

Prečo mnohé kvalitné produkty z domácej produkcie nenájdeme v regáloch obchodných reťazcov? Je to zapríčinené práve cenou. Reťazce tlačia na cenu, ich obchodná marža sa pohybuje rádovo v desiatkach percent. Dokonca sú prípady kedy obchodné reťazce mali na vybraných produktov 100, 150 alebo 200 percent. Ako je to možné, že produkty sú stále predajné? Ich cena je veľmi nízka. Produkt ktorý si kúpite je mnohokrát veľmi nízkej kvality.

V odvetví korenín a koreninových sa s týmto stretávame často. Ako je možné, že konkurencia, konkrétna distribučná spoločnosť (spoločnosť ktorá už raz produkt kúpila) predáva jednodruhové korenie za takú cenu, za ktorú ju my nedokážeme kúpiť od producentov korenia z celého sveta?

Môžu za to práve nekalé praktiky pančovania korenín, v dnešnej dobe u konkurencií veľmi obľúbené. Do korenia sa primiešava kadečo iné, hlavné je len to aby obsah bol jedlý. V tých lepších prípadoch sa nekvalitná červená paprika dofarbuje cviklou.

Nekalé praktiky

Pýtate sa, prečo mleté čierne korenie nemá silu, prečo  50g celého čierneho korenia je drahšie ako 50g mletého čierneho korenia? Je to práve preto, že pri výrobe mletého korenia sa do mlynu primiešavajú aj šupky z plodov čierneho korenia. Šupky z čierneho korenia sú odpad, no mnoho výrobcov ho nakupuje kvôli jeho veľmi nízkej cene. Cenu mletého čierneho korenia výrobcovia ľahko navýšia tak, aby ich prehrešok nebol prezradený, no kvalitu nedokážu prekryť. Ak je mleté čierne korenie málo ostré, pridajú okrem šupiek do mlynu aj semienka pálivých paprík, no v tom prípade je potrebné ešte pridať farbivo. Mnoho vedy stojí za tým, aby ste dokázali ponúknuť zákazníkovi lacné korenie. Neradi by sme niekoho konkrétne očiernili, ale vieme, že tieto veci sa dejú.

Bežný domáci spotrebitelia korenín už prestali rozpoznávať kvalitu medzi koreninami. Korenie vždy patrilo do kategórie  vzácnych tovarov a my chceme navrátiť kvalitné korenie späť do kuchýň.

Prečo naše koreninové zmesi sú vždy rovnakej kvality? Jednoducho jednodruhové suroviny si vyberáme, ak tovar nespĺňa požadovanú kvalitu, je zaslaný späť k producentovi korenia. Neskladujeme produkty dvojitej kvality. Kvalitné spracovanie našich koreninových zmesí dopĺňa aj fakt, že ak si dnes navaríte z našich koreninových zmesí a opäť objednáte a navaríte koreninovú zmes o 3 roky, chuť jedla bude stále rovnaká. Vyskúšajte naše koreninové zmesi z celého sveta, bez glutamanu, bez lepku, bez farbív a aróm.